• Home
  • Afyon’daki Göllerimiz ve Doğal Yaşam Parklarımız

Afyon’daki Göllerimiz ve Doğal Yaşam Parklarımız

Mart 31, 2022 hakanolgun03 Comments Off

Çok zengin bir kültürel ve tarihi geçmişe sahip olan Afyonkarahisar, yüzyıllardır büyük uygarlıklardan gördüğü ilgiyi muhteşem doğasına ve zengin yeraltı kaynaklarına borçludur.

Tarihi yapılar ve antik kentlerin yanı sıra doğal güzellikler ve rekreasyon alanları da kenti ziyaret edenleri beklemektedir. Şehrin birçok yerinde geçmiş yüzyıllarda kullanılmış olan mağara oluşumları da bulunmaktadır.

Bir geçiş bölgesinde olması nedeniyle zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Afyonkarahisar; Neredeyse göller, nehirler, şelaleler, yaylalar ve dağlarla donatılmıştır. İlin en önemli turizm geliri kaplıcalardan gelmektedir. Yüzyıllardır bölge halkına şifa olan Afyonkarahisar termal suları, artık Türkiye’nin en çok turist çeken kaplıca otellerine ev sahipliği yapıyor.

Akşehir Gölü

Akşehir Gölü, Afyonkarahisar ilinde bulunmaktadır. Afyonkarahisar’da Konya istikametinde bulunan bir göldür. Kısaca bu gölün Afyon ve Konya sınırları arasında kalan göl olduğunu söyleyebiliriz.

Akşehir gölüne hava yolu ile ve ardından bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz. Afyon’da havalimanı olmadığı için Konya havalimanına inip ardından karayolunu kullanarak Akşehir gölü yazan tabelaları takip edebilirsiniz. Bu noktadan sonra navigasyonu açmanızı öneririz. Çünkü karayolundan Akşehir gölüne hızlı bir şekilde bağlanma şansınız var. Ayrıca Afyon’a geldikten sonra burada bulunan otobüsler ile Akşehir Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Karamık Gölü

Karamık Gölü, Afyonkarahisar Çay ilçesinde bulunmaktadır. Göl, Çay-Isparta karayolu üzerindedir. Yüzölçümü 40 kilometrekare olan göl 1001 metre yüksekliğe ve 3 metre derinliğe sahip. Burada sazan ve turna yetiştirilir. Çulluk, yaban ördeği, karabatak, yaban ördeği gibi kuş türleri vardır.

Gölün güney kısmı tamamen nilüfer çiçekleri ile kaplıdır. Burası çadır kampı için uygundur. Aynı zamanda göl çevresinde bulunan balık restoranlarında yeme içme ihtiyacınızı giderebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Gölün en güzel zamanı İlkbahar-Yaz-Sonbahardır. Burada tekne gezintisi yapabilir, fotoğraf çekebilir ve dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Çay ilçesinde her yıl temmuz ayının ikinci haftasında gölde Kiraz Festivali düzenlenmektedir. Bu festivale katılarak unutulmaz güzel anılar yaşayabilirsiniz.

Acı göl

Acı Göl, Afyonkarahisar Dazkırı ve Başmakçı ilçeleri arasında yer almaktadır. 41,5 kilometrekare yüzölçümüne sahip olup, 20 kilometrekare Afyonkarahisar’da yer almaktadır. Gölün diğer kısmı Denizli sınırları içindedir. Deniz seviyesinden yaklaşık 842 metre yüksekliktedir.

Gölün suyu sodalı bir yapıya sahiptir. Ayrıca sodyum sülfat içerir. Güneydoğuda Söğüt Dağları ile çevrilidir. Buradan akan kaynak suları gölü besler. Flamingolar yaz kış burada yaşar. Kamış alanlarında bol miktarda kurbağa ve kaplumbağa vardır. Gölde 4 cm büyüklüğe kadar balıklar yetişir. Martı, karabatak, turna, yaban kazı, leylek ve yaban ördeği gibi kuş türlerine rastlamak mümkündür. Gölde kartal, şahin ve şahin gibi yırtıcı kuşlara rastlanmaktadır. Bu alan B Tipi sulak alan olarak koruma altındadır. Tektonik bir göldür. Burada arkadaşlarınızla, doğayla iç içe huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Doğa sporlarına da ilgi duyabilirsiniz. Buradayken yaylada organik köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Alan çadır kampı ve karavan tipi tatiller için uygundur.