• Home
  • Mermerin Başkenti Afyon

Mermerin Başkenti Afyon

Mart 31, 2022 hakanolgun03 Comments Off

Tarih boyunca “binalarda zenginliğin simgesi” olan ve dünyanın en eski yapı malzemesi olan mermer, değerini korumaya devam ediyor. Mermerin başkenti olarak bilinen Afyon’da dünyanın en büyük entegre tesislerinden birine sahip olan Mermer, 107.000 m2 alan üzerinde 42.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasında 40 farklı ülkeye mermer ihracatı yapmaktadır. .

Bugün Afyon, Eskişehir ve Bilecik ocaklarını aktif olarak işleten Mermer, yılda toplam 300.000 ton blok mermer üretmekte, bu mermeri 2.000.000 m2 kapasiteli entegre tesisinde işleyerek, blok, plaka ve kesme üretimi yapmaktadır. Kuzey Amerika, Avrupa, Uzak Doğu, Orta Doğu ve Orta Asya gibi dünya dünyasından boyuta uygun parçalar. Mermerin ocaktan çıkarılmasından fabrikada işlenmesine kadar geçen süreçte yurt içi ve yurt dışından sürekli danışmanlık alarak yenilikçi ve çevre dostu teknoloji çözümlerini kullanan Mermer, dünyanın en ileri teknolojisini kullanarak üretim yapmakta ve dünyadaki yerini korumaktadır.

Avrupa’da önemini ve değerini her zaman koruyan ve kullanıldığı yapıya değer katan mermerin, Türkiye’de de özellikle inşaat sektörünün büyümesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte son yıllarda yeniden gündeme geldiği görülmektedir. Geçmişte kullanılan teknolojilerin zayıflığı ve üreticinin yaşadığı ekonomik zorluklar nedeniyle zor ve pahalı bir malzeme olarak görülen mermer, günümüzün ileri teknolojisi sayesinde daha ulaşılabilir bir taş haline gelmiştir. Ülkemizde alışveriş merkezleri, lüks rezidanslar ve rezidanslar başta olmak üzere birçok alanda kullanılan mermer, artık tüketicinin talep ettiği diğer ürünlere göre tercih ettiği bir dekorasyon malzemesi haline geliyor.

İlimiz, yolların buluşma noktasında doğal ve kültürel zenginlikleri ile bir turizm merkezi olmasının yanı sıra önemli bir ticaret şehridir. Sektör çeşitliliği açısından birçok zenginliğe sahip olan ilimizde; Başta şekerleme, sucuk, pastırma, kiraz, vişne ve patates olmak üzere gıda ürünleri, doğal taş, hayvancılık, toprak sanayi ve örtü altı tarımı önde gelen sektörlerdir. Dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu Alp Kuşağı’nda yer alan Türkiye, önemli mermer rezervlerine sahiptir. Bu rezervin önemli bir kısmı ilimizde bulunmaktadır.

Bölgenin zengin ocaklarından çıkarılan mermer bloklar binlerce yıldır ilimizde işlenmekte ve hem ülkemizin hem de dünyanın birçok ünlü eserine doğal estetik değer katmaya devam etmektedir. 139 ülke ve dünyanın birçok yerine ihraç edilen mermerler ile ülke ve dünyaya büyük katkı sağlamaktadır. Afyonkarahisar, Türkiye’nin toplam doğal taş ihracatında %11,54’lük bir paya sahiptir. (Türkiye’nin 2020 yılı doğal taş ihracatı 1 milyar 736 milyon 683 bin dolar, Afyonkarahisar’ın 2020 yılı doğal taş ihracatı 200 milyon 482 bin dolar.

Türkiye’den Tüm Dünya’ya Mermer İhracatı

Bu şehirde üretilen mermerler Türkiye’deki birçok camiye veya diğer yapı taşlarına gidiyor. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde mermerimizin izleri var. Roma uygarlığında gördüğümüz birçok eser Afyon mermeri ile doldurulmuştur. Atina’daki tapınaklarda Afyon mermeri var. Bu kadar zenginlik ile tarih boyunca bu şehir her zaman fethedilmek istenen bir şehir olmuştur.

Literatürde 300 çeşit mermer, 200 çeşit traverten ve 650 çeşit renkli mermer olduğu düşünülmektedir. Bunların ev sahibi Afyonkarahisar’dır.

Bu ülkemiz için büyük bir zenginlik ve avantajdır. Ülkemiz tarihsel olarak bu zenginliğin farkına varmıştır. İlk doğal taş faaliyetlerinin 4 bin yıl önce Marmara Adası’nda başladığı söylenmektedir. Dünyaca ünlü mermer başkenti Afyonkarahisar’a baktığımızda Vatikan’daki kilisenin giriş sütunlarının İscehisar’dan gönderilen mermerler olduğu rivayet ediliyor. Bu kaliteyi, işçiliği, emeği ve tarihi birikimi gösterir. Daha da ilginci, insanlık tarihinde bundan 10 bin yıl önce bahsedilmiştir. Göbeklitepe ile 12 bin yıl öncesinden bahsediliyor, orada işlenmiş doğal taşlar var. Anadolu’nun 12 bin yıllık mermer ve doğal taş geçmişine sahip olduğunu gösteriyor.