• Home
  • Türkiye’nin Termal Başkenti Afyonkarahisar

Türkiye’nin Termal Başkenti Afyonkarahisar

Mart 31, 2022 hakanolgun03 Comments Off

Dünyada gelişen ve geleceğin turizm faaliyetlerinden biri olarak kabul edilen termal turizm, insan sağlığına olumlu etkisi nedeniyle oldukça önemli bir konumdadır. Termal turizm tesisleri, doğal ve yeraltı maden suları ile tedavi sağladığı için oldukça gelişmiş bir konumdadır.

Doğal kaynak suyu olarak topraktan çıkan ve içinde faydalı mineraller bulunan sular; Gençleşme, dinlenme ve sağlığın devamlılığının sağlanmasında fayda sağlamaya yardımcı olan turizm çeşidine termal turizm denir. Termal turizmin amacı, belirli kürler sonucunda belirli sıcaklık derecelerinde topraktan çıkan suyu insanlara uygulamak, bu uygulamalar için çeşitli destinasyonlara seyahat etmek ve turistik faaliyetlere katılmaktır.

Termal Turizm

Afyonkarahisar’da, özellikle sömestr tatilinde tüm tesislerin %100 doluluk oranına ulaştığı şehrin bu tatil döneminde turistlerin tercih edeceği turizm merkezlerinden biri olması bekleniyor. Zengin mineralli termal suları ile ünlü Afyonkarahisar’da misafirler yaz kış 42 derece sıcaklıktaki termal havuzlardan faydalanabiliyor.

Afyonkarahisar, tarihte şifa kaynağı olan İhsaniye ilçesine bağlı Gazlıgöl beldesi, Bolvadin ilçesinde önemini kaybetmeyen Heybeli Termal Turizm Merkezi’ndeki kaplıcaları ve maden suları ile yıllardır termal turizmde ilk sıralarda yer almaktadır. Roma döneminden beri birçok hastalığa iyi geldiği söylenen Ömer ve Gecek kaplıcaları ve şehir merkezindeki oteller ve bölgeler başlıca yerleri temsil etmektedir.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında tatilcilerle dolup taşan “termal sermaye”, şehrin 4 farklı noktasında bulunan termal su havzası, çamur banyoları, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri ve toplamda Türkiye’den ve yurtdışından misafirlerini ağırlıyor.

5 bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve cilt, akciğer, karaciğer hastalıkları, romatizma gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelen kaplıcalar, hafta sonları günübirlikçiler akınına uğruyor.

Afyon Gazlıgöl Termal Turizm

“Kaplıca ve sağlık turizmi” denilince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Afyonkarahisar, 5 yıldızlı termal tesisleri, butik kaplıca otelleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile kış turizmi ve sağlık turizminin gözde merkezleri arasında yer almaktadır.

Özellikle kış aylarında tercih edilen kaplıca turizmine alternatif tedavilere olan ilginin artmasıyla birlikte talep her geçen yıl artmakta ve yeni oteller hizmete açılmaktadır. Afyonkarahisar kaplıcası, termal turizmin yanı sıra Frig Vadisi ile kültür turizminde de öne çıkıyor.

Kış aylarının tatil dönemlerinde insanlar yoğun iş ve şehir hayatının stresinden ve yorgunluğundan kurtulmak için termal tatilleri tercih etmektedirler.

Alternatif bir sağlık turizmi olarak tercih edilen kaplıca turizminde özellikle orta yaşlı ve yaşlılar, rahatsızlıklarından kurtulamayan ya da çareyi Afyon’un şifalı sularında arayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Avrupa’da hastalıklardan korunmak için önlem olarak kaplıcalara giden birçok insan var. Hastalıklara çare değil, hastalıklardan korunmak için termal tatil. Termal tatil denilince birçok ilin kesişme noktası olması, ulaşım kolaylığı ve termal tatil alternatiflerinin fazla olması nedeniyle Afyonkarahisar tercih edilmektedir.

Termal tatil alternatifleri 5 yıldızlı otellerle sınırlı değil. Özellikle Gazlıgöl bölgesinde her evde bulunan termal havuzlu termal tesisler, sessiz ve konforlu bir termal tatil geçirmek isteyenlerin favori tercihleri ​​arasında yer almaktadır.

Afyonkarahisar 4 termal bölgeden oluşmaktadır.

  • Ömer – Gece Termal Bölgesi
  • Sandıklı Termal Alanı
  • Gazlıgöl Termal Bölgesi
  • Heybeli Termal Bölgesi