• Home
  • Unesco Tescilli Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ımız Yemek Kültürü

Unesco Tescilli Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ımız Yemek Kültürü

Mart 31, 2022 Ersin Admin Comments Off

Bazı yerler iyi biliyor olmada, onları gerçekten keşfetmek için zaman ayırmayı sıklıkla zor buluyoruz. Türkiye’nin belli başlı şehirlerinin kavşağında bulunan Afyonkarahisar, kesinlikle görülmeye değer, bazen gözden kaçan yerlerden biridir.

Afyonkarahisar’da gelişmiş tarım ve hayvancılık, kentin yemek kültürünün, geleneksel mutfağının ve yöresel lezzetlerinin belirleyici unsurları arasındaydı. En sık kullanılanları yörede yetiştirilen ürünler ile Afyonkarahisar’ın et ve süt ürünleridir. Afyon, zengin mutfağı ile 2019 yılında gastronomi alanında UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı” na dâhil edilmiştir.

Afyonkarahisar ili, popüler tatil destinasyonlarının kavşak noktasında olması nedeniyle araç yolculuklarımızda her zaman durak noktamız olmuştur; bu yüzden arabaya binip Afyonkarahisar’ı temelli keşfetme zamanı gelmişti. Bir çeşit kuru, baharatlı sosis olan ünlü sosis için gözüm yok. İştahımı kabartan vişneli puding oldu. Kremaya benzer kremalı bir süt ürünü olan lezzetli Afyonkarahisar kaymağı ile servis edilen tatlının tadı hala aklımda. Kuzu kebabı, döner ve haşhaşlı köy ekmeği hafızamda kalan diğer yemekler.

Afyonkarahisar’ı eski ve yeni olarak ikiye ayırabiliriz. Eski Afyonkarahisar, eski konakların ve butik otellerin artık restoran olarak işletildiği bölgedir. Şehrin hareketli ve kalabalık kısmı olduğunu da söyleyebiliriz. Çarşılar ve şehrin ünlü kalesi de burada. Sokaklarda kaybolmak ve tarihi binaları fotoğraflamak için mükemmel. Ayrıca yemek kültürünün en zengin olduğu Afyonkarahisar’da bulunmak dahi insanın keşfedebileceği en büyük güzelliklerden birisidir.

Afyon’da meşhur yemek, tatlı ve yemek kültürleri:

Afyon Ekmek Kadayıfı

Şeker şurubu ile ıslatılmış özel bir tür kuru ekmekle yapılan lezzetli ekmek kadayıfları, oruç ayı olan Ramazan’ın bitişini simgeleyen Şeker Bayramı gibi Türk dini kutlamalarında geleneksel olarak hazırlanır.

Bu sade ama bol tatlı krema, bir parça koyu krema ile doldurulur ve üzerine dövülmüş fıstık veya ceviz serpilerek servis edilir. Tatlılarının tatlı ölçeğinde biraz daha düşük olmasını sevenler için, şeker şurubu limon suyuyla tatlandırılabilir, bu da çok şekerli bu ekmek pudingine hoş bir taze ekşilik verir.

Afyon Sucuk

Dünyanın geri kalanı tarafından sucuk olarak bilinen afyon sucuğu, Ege Denizi kıyılarında yer alan bir Türk ili olan Afyonkarahisar’da geleneksel olarak üretilen kuru fermente, baharatlı bir sucuktur. Sucuğu, tipik olarak kimyon, sumak, sarımsak, tuz, biber, kırmızıbiber ve (genellikle) kekik ile tatlandırılmış ve baharatlandırılmış kıymadan oluşan helal sertifikalı bir üründür.

Güne güzel bir Türk kahvaltısı ile başlamak için Afyon sucuğu yumurta ve bir fincan sıcak siyah çay eşliğinde yenebilir, ancak kuru fasulye ile pişirilebilir veya sosisli ekmek denilen hindi usulü ızgara sandviçte tüketilebilir.

Afyon Pastırması

Ege’nin Afyonkarahisar ilçesinde geleneksel olarak üretilen Pastırma, Anadolu menşeli Helal sertifikalı füme et ürünüdür. Pastırma olarak da bilinen yoğun baharatlı, baharat kaplı dana eti, Osmanlı mutfağının temel malzemelerinden biridir.

Aslında sadece Türkiye’de yirmiden fazla farklı pastırma çeşidi var. Afyon Pastırması dana etinin tuzlanıp su ile yıkanıp kurumaya bırakılmasıyla hazırlanır. Yaklaşık iki hafta sonra, etin kanı ve fazla tuzu preslenir, çemen otu ile kaplanır, sarımsak, çemen otu, kimyon ve pul biber ile yapılan kırmızı baharat ezmesi, havayla kurutulmadan önce.

Afyon Kebabı

Doğranmış et ve yoğurtla hazırlanan Afyon kebabı, şehri ziyaret edenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biridir. Afyonkarahisar’a özgü pidede servis edilen Afyon Kebabı, sığır etinin hiçbir katkı maddesi kullanılmadan kendi suyu ve yağında yavaş yavaş pişirilmesiyle elde ediliyor.

Patatesli Köy Ekmeği

Afyon’un patentli ürünlerinden patatesli köy ekmeği ( patatesli köy ekmeği ), Afyon’un yöresel lezzetlerinden biridir. Ekşi mayasıyla lezzetini katlayan patatesli köy ekmeği uzun süre bayat kalabiliyor. Bu özelliği ile Afyon’u ziyaret edenlerin sevdikleri için satın aldıkları ürünler arasında yer almaktadır. Üretiminin her aşamasında özel yöntemler ve gerçek bir ustalık gerektiren ekmeğin yapımında hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Afyon Maden Suyu

Afyonkarahisar, zengin yeraltı kaynaklarından elde edilen maden suları ile ünlü bir şehirdir. Maden suyunun başkenti olarak bilinen Afyonkarahisar’da rezerv bakımından birçok tesis faaliyet göstermektedir.